Nejslavnější hvězdy NHL v minulostiAž na pár výjimek je většina největších legend NHL kanadské národnosti. Podíváme se teď blíže na  dvě největší osobnosti, které v minulosti tuto slavnou soutěž hrály.

Wayne Gretzky – jeden z nejslavnějších hokejistů všech dob je považován za nejlepšího hráče v celé historii NHL. Gretzky hrál NHL od sezony 1978/79, kdy byl jeho prvním působištěm Edmonton Oilers. V něm hrál až do roku 1988, kdy se jeho novým domovským týmem stal Los Angeles Kings. Po krátké epizodě v St.Louis Blues Gretzky závěr svojí kariéry odehrál za New York Rangers. Celkem strávil Wayne Gretzky v NHL dlouhých 20 let a za tu dobu stihl odehrát 1487 zápasů, ve kterých zaznamenal neuvěřitelných 894 branek a 1963 asistencí, díky čemuž dodnes vévodí historické tabulce kanadského bodování NHL.

Mark Messier – další slavný hokejista, který stejně jako Gretzky hrál na pozici centra. V NHL hrál Messier od roku 1979 až do roku 2004 a za tu dobu vystřídal pouhé tři týmy – Edmonton Oilers, New York Rangers a Vancouver Canucks. V historickém kanadském bodování je na druhém místě s úctyhodnou bilancí 694 branek a 1193 asistencí. Kromě toho, že 6x vyhrál Stanley Cup, získal i spoustu dalších významných ocenění, 15x se zúčastnil NHL All-Star Game a na svém kontě má i řadu startů za kanadskou reprezentaci.

Nejslavnější hvězdy NHL v současnosti

Sidney Crosby – kanadský útočník, který je aktuálně jedním z nejlepších hráčů v NHL. Od roku 2005, kdy byl jedničkou draftu, hraje celou dobu stále za stejný tým a sice Pittsburgh Penguins. Získal mnoho velkých ocenění, roku 2009 se podílel na zisku Stanley Cupu a o rok později pomohl Kanadě ke zlatu na zimních olympijských hrách. Několik individuálních ocenění získal v NHL v letech 2007 (Art Ross Trophy a Hart Memorial Trophy) a 2010.

Alexandr Ovečkin – ruský útočník, který hraje na pozici pravého křídla. V roce 2004 byl draftován jako jednička a od té doby hraje za Washington Capitals. Nesmírně produktivní hráč, který každoročně patří k nejlepším hokejistům NHL v kanadském bodování. Mezi jeho úspěch patří i pět medailí, které získal s ruskou reprezentací – z toho dvě zlaté, jedna stříbrná a dvě bronzové. Několik medailí má i z mistrovství světa juniorů.Čeští hokejisté v NHL

Velmi výraznou stopu zanechali v NHL také českoslovenští a čeští hokejisté. Každoročně hraje tuto nejslavnější hokejovou ligu na světě několik desítek Čechů, kteří se výrazně zapisují do statistik této soutěže. V posledních letech sice jejich počet klesá, ale stále patří mnoho Čechů k důležitým oporám svých týmů – aktuálně je to např. Jiří Hudler nebo Tomáš Hertl. Z brankářů je jednoznačně nejslavnějším hokejistou z naší země legendární Dominik Hašek, který nedávno definitivně ukončil svoji dlouhou kariéru. Hašek si během svojí kariéry v NHL zahrál za čtyři týmy – nejdříve Chicago Blackhawks (v letech 1990-1992), pak Buffalo Sabres (1992-2001), následně Detroit Red Wings (2001-2004 a 2006-2008) a Ottawa Senators (2005-2006). Největších úspěchů Hašek dosáhl během svého dlouholetého působení v Buffalu, kde posbíral řadu trofejí (mj. 6x Vezinovu trofej pro nejlepšího branáře a mnoho dalších) a samozřejmě také v Detroitu, kterému 2x pomohl k zisku Stanley Cupu (v letech 2002 a 2008). Mezi jeho největší úspěchy pochopitelně patří také vítězství na zimních olympijských hrách v Naganu v roce 1998, kde byl hlavní oporou českého národního týmu. Dalším neméně slavným hokejistou, který patří mezi legendy NHL, je útočník Jaromír Jágr. Ten už si v NHL zahrál v sedmi týmech – nejdříve byl dlouhá léta oporou Pittsburghu Penguins (1990-2001), pak hrál za Washington Capitals (2001-2004), poté za New York Rangers (2004-2008), a v posledních letech také za Philadelphii Flyers, Dallas Stars a Boston Bruins. Zatím posledním Jágrovým působištěm je New Jersey Devils, kde hraje od roku 2013. I Jágr za svou kariéru obdržel velké množství různých ocenění. K těm nejvýznamnějším patří 2x zisk Stanley Cupu (1991 a 1992),  5x zisk Art Ross Trophy pro nejproduktivnějšího hráče a 5x zisk Hart Trophy pro nejužitečnějšího hráče pro tým. Mnoha úspěchů dosáhl Jágr i s národním týmem – kromě zlaté medaile z turnaje století v Naganu má na svém kontě také dvě zlata z Mistrovství světa (z let 2005 a 2010) a tři bronzové medaile (ze ZOH 2006 a z MS 1990 a 2011).

Bílkoviny jsou polymerní látky skládající se z aminokyselin.


Reklama:


Čerstvé ovoce a zelenina - pro vaše dokonalé zdraví. Výhodná půjčovna karavanů - půjčte si karavan na dovolenou.
Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!